ГЕРБ-Сливен се преклони пред героите от славния Шести артилерийски полк

ГЕРБ-Сливен се включи в тържествената церемония по случай 100 години от откриването на паметника на славния Шести артилерийски полк.
В словото си кметът Стефан Радев благодари на всички, които са се включили във възстановяването на паметника. „Паметникът е издигнат преди 100 години в чест на славния Шести артилерийски полк. Това е военно формирование, което е било пример за героизъм и саможертва в полза на род и родина. Наш дълг като сливналии е да пазим паметта на тези, които са дали живота си за свободата и просперитета на България. Ние трябва да направим всичко, което е по силите ни, за да възпитаваме младите в родолюбие, в дух на патриотизъм и човеколюбие“, каза кметът Радев.
По време на общоградската церемония отец Димитрий, протосингел на Сливенска митрополия, отслужи заупокойна молитва за загиналите сливенски герои от Одрин, Люлебургас, Дедеагач и Демирхисар, Чаталджа и Дойран.
Венци и цветя пред паметника на Шести артилерийски полк поднесоха кметът Стефан Радев, председателят на Общински съвет Димитър Митев, заместник – областния управител Фатме Мустафов, общински съветници от ГЕРБ, директорът на Исторически музей Николай Сираков, представители на институции и организации, граждани.
Цветя в памет на героите бяха поднесени и от името на народните представители от ГЕРБ Сливен Десислава Танева и Мария Белова.
Паметникът на Шести артилерийски полк в Сливен е открит и осветен на 23 ноември 1924 г. със средства на войниците и офицерите, които се завръщат живи от фронтовете на трите войни в началото на ХХ век. Върху паметника са изписани имената на близо 380 загинали командири и войници от полка. С годините високата 7,5 м фигуралната композиция, изработена от бетон, чакъл и врачански камък, се рушеше. През 2019 г. кметът Стефан Радев и неговата администрация подеха кампания за възстановяването на монумента. През 2020 г. бетонната фигура бе демонтирана и съхранена в Регионалния исторически музей "Д-р Симеон Табаков". На нейно място бе монтирана месингова реплика, дело на сливенския скулптор Стефко Кънев.
Шести артилерийски полк е създаден през 1889 г. в Пловдив, а от 1890 г., е на постоянен гарнизон в Сливен. Полкът, заедно с 11-и пехотен и 7-и конен полк, участва в трите войни в началото на ХХ век (1912-1918 г.), като дава своя принос за извоюването на най-епичните победи в новата българска история – превземането на Одринската крепост, след продължителните сражения на 11, 12 и 13 март 1913 г. и в битката на Каймакчалан от 12 до 20 септември 1916 г.
В словото си кметът Стефан Радев благодари на всички, които са се включили във възстановяването на паметника. „Паметникът е издигнат преди 100 години в чест на славния Шести артилерийски полк. Това е военно формирование, което е било пример за героизъм и саможертва в полза на род и родина. Наш дълг като сливналии е да пазим паметта на тези, които са дали живота си за свободата и просперитета на България. Ние трябва да направим всичко, което е по силите ни, за да възпитаваме младите в родолюбие, в дух на патриотизъм и човеколюбие“, каза кметът Радев.
По време на общоградската церемония отец Димитрий, протосингел на Сливенска митрополия, отслужи заупокойна молитва за загиналите сливенски герои от Одрин, Люлебургас, Дедеагач и Демирхисар, Чаталджа и Дойран.
Венци и цветя пред паметника на Шести артилерийски полк поднесоха кметът Стефан Радев, председателят на Общински съвет Димитър Митев, заместник – областния управител Фатме Мустафов, общински съветници от ГЕРБ, директорът на Исторически музей Николай Сираков, представители на институции и организации, граждани.
Цветя в памет на героите бяха поднесени и от името на народните представители от ГЕРБ Сливен Десислава Танева и Мария Белова.
Паметникът на Шести артилерийски полк в Сливен е открит и осветен на 23 ноември 1924 г. със средства на войниците и офицерите, които се завръщат живи от фронтовете на трите войни в началото на ХХ век. Върху паметника са изписани имената на близо 380 загинали командири и войници от полка. С годините високата 7,5 м фигуралната композиция, изработена от бетон, чакъл и врачански камък, се рушеше. През 2019 г. кметът Стефан Радев и неговата администрация подеха кампания за възстановяването на монумента. През 2020 г. бетонната фигура бе демонтирана и съхранена в Регионалния исторически музей "Д-р Симеон Табаков". На нейно място бе монтирана месингова реплика, дело на сливенския скулптор Стефко Кънев.
Шести артилерийски полк е създаден през 1889 г. в Пловдив, а от 1890 г., е на постоянен гарнизон в Сливен. Полкът, заедно с 11-и пехотен и 7-и конен полк, участва в трите войни в началото на ХХ век (1912-1918 г.), като дава своя принос за извоюването на най-епичните победи в новата българска история – превземането на Одринската крепост, след продължителните сражения на 11, 12 и 13 март 1913 г. и в битката на Каймакчалан от 12 до 20 септември 1916 г.




Свързани Новини

schedule 2026-06-24
Емил Радев за промените в цифровото законодателство: По-малко бюрокрация, но с ясни гаранции за сигурност
Опростяването на европейското цифрово законодателство е необходима стъпка за по-малко бюрокрация, но не бива да бъде за сметка на правната сигурност, ...
Прочети
schedule 2026-06-25
График за провеждане на отчетно-изборни общински събрания на ПП ГЕРБ за област Габрово
11 юни 2026 ( четвъртък) от 18:30ч. в офис ПП ГЕРБ - Дряново, с адрес гр. Дряново, ул. " Ген. Ф.Радецки"1; 25 юни 2026 ( четвъртък) от 17:30ч. в Зала 109 на Община Севлиево, ...
Прочети
schedule 2026-06-25
График за провеждане на отчетно-изборни общински събрания на ПП ГЕРБ за област Монтана
ОБЩИНИ ДАТО ЧАС МЯСТО НА ПРОВЕЖДАНЕ БЕРКОВИЦА 17.06.2026 17.30 Заведение „Камбанка“ БОЙЧИНОВЦИ 24.06.2026 17.00 Бившия културен дом в с. ...
Прочети